Katarakt Cerrahisi

Katarakt Cerrahisi

KATARAKT NEDİR?

Katarakt göz bebeğinin arkasındaki doğal merceğin (Lens) görmeyi düşürecek derecede şeffaflığını kaybederek bulanıklaşmasıdır.

Göz Yapısı Gözün Yapısı
Katarakt Katarakt'lı Göz

KATARAKT KİMLERDE GÖRÜLÜR, BELİRTİLERİ NELERDİR?

Katarakt yaşlılık belirtisi olup, sıklıkla 60 yaşın üzerindekilerde görülür, nadiren doğuştan ya da travma sonrası olabilir. Katarakt oluşurken hastanın uzak veya yakın görmesi bozulur. Görmedeki sislenme zamanla artar. Işık yansımaları rahatsız edici olmaya başlar. Hastanın görmesi, günlük yaşamını veya mesleğini engelleyen bir seviyeye kadar azaldığı zaman kataraktı tedavi edilir. Yakın gözlüğü takan yaşlıların, gözlüksüz yakını görmeye başlamaları merkezi kataraktın tipik belirtisidir.

Normal Lens Normal Lens ve Görme
Katarakt Lens Kataraktlı Lens ve Görme

KATARAKT'IN RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Şeker hastalarında katarakt daha genç yaşlarda görülür. Uzun süre kortizonlu ilaç kullananlarda katarakt oluşma riski daha yüksektir. Doğuştan da görülebileceği gibi, göz yaralanmalarından sonra da görülebilir.

KATARAKT'IN TANI VE TETKİK YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Rutin göz muayenesi ile teşhis edilebilir.

KATARAKT'TA ERKEN TANI ÖNEMLİ Mİ?

Her kataraktlı hastanın hemen ameliyat olması gerekmez. Katarakt belli bir sertliğe ulaştığında ve hastada görme şikâyetlerine yol açtığında tedavi edilmesi önerilir.

KATARAKT NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kataraktın bugün için ilaç tedavisi yoktur. Kataraktın tedavisi sadece cerrahidir. Gözde katarakt oluşmuşsa ameliyat tek çaredir. Kullanılan ameliyat tekniği kısaca FAKO denilen “Fakoemülsifikasyon” yöntemidir. Bu ameliyat özel bir cihaz yardımı ile yapılmaktadır. Göze küçük bir tünel açılarak, ultrasonik dalgalar oluşturan cihazın ucu ile göz içine girilerek kataraktlı lens yerinde, parçalanarak emilir. Çıkarılan lensin yerine, görme fonksiyonunu yerine getirecek kalıcı suni bir mercek (göz içi lensi) yerleştirilir.

Katarakt 1.Evre 1. Kataraktın Alınması
Katarakt 2.Evre 2. Göz İçi Merceğinin Yerleştirilmesi
Katarakt 3.Evre 3. Göz İçi Merceğinin Son Hali

KATARAKT'TA ERKEN TEDAVİ ÖNEMLİ Mİ?

Katarakt belli bir evreye ulaştığında ve hastanın görmesini rahatsız edici düzeyde engellediği zaman ameliyat edilmelidir. Bazen şeker hastaları gibi göz dibinin net olarak izlenmesi gerektiği durumlarda, bazen de göz tansiyonu ile birlikte kataraktın olduğu durumlarda ameliyata daha erken evrelerde karar verilebilir.

KATARAKT GERİ GELİR Mİ?

Katarakt geri gelmez ancak kataraktı çevreleyen ve suni merceğin içine yerleştirildiği saydam torba (kese) bazen kalınlaşabilir. Böyle bir durum geliştiğinde hasta katarakt ameliyatı öncesine benzer dumanlı, perdeli görmeden yakınabilir.

KATARAKT HAKKINDA YENİ GELİŞMELER

Katarakt ameliyatında göz içine yerleştirilen lensin ultraviyolenin zararlı ışınlarından koruyan özellikle olanları da kullanılmaktadır. Hastanın her mesafede (yakın, orta, uzak) net görmesini sağlayan multifokal özellikteki göz içi lensi hasta arzu ederse ameliyat sırasında göz içine yerleştirilebilir.

katarakt_multi_lens Multifokal göz içi lensi

Katarakt ameliyatı sırasında yerleştirilen göz içi mercekler normalde tek odaklıdır. Merceğin numarası uzağı iyi görmek için ayarlanmışsa, yakını iyi görmek için gözlük kullanmak gerekir. Multifokal göz içi mercekler çok odaklıdır ve standart merceklerin yerine kullanılması durumunda uzakta ve yakında iyi görüş sağlar. Kataraktı oluşmamış fakat yüksek kırma kusuru olan kişilerde de fakoemülsifikasyon sonrası multifokal göz içi mercekler koyularak uzak ve yakın iyi görüş sağlanabilir.

Yeni teknolojiler sayesinde normal veya bifokal ya da okuma gözlüğü olmaksızın yakın, orta ve uzak dahil tüm mesafeleri görebilirsiniz.

Monofokal lens ile Monofokal lens ile
Multifokal lens ile Multifokal lens ile
katarakt_multi_Tablo
Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 7 044