ŞİŞME, KAŞINMA, SULANMA

ŞİŞME, KAŞINMA, SULANMA

 

Göz Kapağım Şişti, Arpacık mı?

 

Alt veya üst göz kapağında kızarıklık ile beraber ağrılı lokal bir şişme olur. Göz kapağı yapısında yer alan yağ bezlerinin mikrobik enfeksiyonudur. Önemsenmez ve doğru tedavi edilmez ise sık sık tekrarlar. Doğru tedavi edilmeyen arpacıkların bir kısmında ağrı ve kızarıklık geçer fakat enfeksiyon bölgesinde bir kist gelişir. Bu durumda o kistin operasyon ile alınması gerekecektir. 

 

Gözüm Kaşınıyor

 

Gözde kaşıntı, ovalama isteğinin en önemli nedeni alerjik göz hastalıklarıdır.  

Mevsimsel alerji bahar aylarında ön koşul olmasa da genellikle hapşırık, burun akıntısı ile beraber görülür. Kızarıklık, sulanma ve kaşıntı belirgin bulgulardır. Bazen sadece göz damlaları bazen de sistemik antialerjik ilaçlar ile kontrol edilmelidir. 

Bir diğer alerjik tablo ise daha çok çocuklarda 4-5 yaş civarında başlayan ve her yaz mevsiminde tekrarlayan Vernal konjonktivittir. 18-20 yaşına kadar devam eder. Bu çocukların alerji mevsimi boyunca koruyucu damla tedavisi almaları gereklidir.  

Göz ve göz çevresine temas eden krem ve kozmetik maddeler de alerjik reaksiyona sebep olabilirler. Bu durumda önemli olan alerjiye neden olan etkeni bulup uzaklaştırmaktır. 

 

Gözüm Sulanıyor

 

Erişkinlerde göz sulanması 2 sebebe bağlı olabilir. Bir takım göz yüzey hastalıklarına bağlı gözyaşı yapımı artar veya gözyaşını burun boşluğuna akıtan kanallarda tıkanma gelişmiştir. İhmal edilir ise gözyaşı kanal tıkanıklığında gözyaşı kesesi iltihabı nedeni ile burun kökünde ağrılı şişlik ortaya çıkar. Yaşarmanın sebebi ancak ayrıntılı bir göz muayenesi ile ortaya çıkartılabilir.

Randevu ve Bilgi İçin 7/24 Çağrı Merkezimizi Arayın 444 7 044